Istorija uramljivanja slika ima dugu tradiciju i evoluirala je kroz različite stilove i epohe. Pogledajmo kako su se menjali stilovi uramljivanja slika kroz istoriju.
Od najstarijih umetničkih dela iz antičke Grčke i rimskog perioda, slike su često bile ugrađivane u arhitekturu hrama. Zatim se se u Srednjem veku javile pozlaćene lajsne kojima su ukrašavane slike u vidu ramova.
U poriodu Renesanse (od 14- 17. veka) uramljivanje slika postalo je važan deo ukupnog umetničkog doživljaja. Bogato ukrašeni okviri, često pozlaćeni, bili su česta praksa. Okviri su često imali skulpturalne elemente koji su odražavali stil umetničkog dela.
Period Baroka imao je umetnost složenih i dekorativnih okvire. Okviri su često bili prilagođeni samom sadržaju slike i imali su ulogu da istaknu određene delove.
18. vek ili period Rokokoa doneo lakši pristup uramljivanju slika, sa delikatnim i elegantnim okvirima. Ornamenti na okvirima bili su često inspirisani prirodom.
Sredinom 19. veka javlja se raznolikost stilova uramljivanja, uključujući viktorijanski, romantizam i realizam. Okviri su često pratili estetiku i stil umetničkog dela, a bogatstvo detalja bilo je i dalje prisutno.
Moderno doba- od 20. veka nadalje- umetnici i vlasnici slika često su eksperimentisali s jednostavnijim i minimalističkim okvirima. U nekim slučajevima, umetnici su odlučivali ostaviti slike neuramljene kao deo konceptualne umetnosti.
Postmodernizam ili kasni 20. vek donose raznovrsni pristup uramljivanju slika, uključujući i kombinovanje različitih materijala, postali su uobičajeni.
Uramljivanje slika danas je ličan izbor koji može pratiti tradicionalne obrasce ili se oslanjati na savremene i eksperimentalne pristupe. Osim estetskih razloga, uramljivanje može štititi sliku od oštećenja i pružiti dodatnu podršku umetničkom delu.
Savremeni stil u generalnom smislu mešavina je svih prethodnih. Možda je pravi način odabira lajsne za ram slike osluškivanje prostora u kome umetnička slika treba da boravi. Na taj način se dolazi do pravog izbora koji svojim stilom i detaljima uokviruje čitav enterijer.