O čokanjčiću

Čokanj je tradicionalna posuda, koja služi kao čaša koja se koristi za konzumiranje rakije u mnogim delovima Balkana, posebno u Srbiji, Bosni i Hercegovini, i Crnoj Gori. Karakterističan je po svojoj maloj zapremini, obično između 20 i 50 mililitara, i po tome što ima debele zidove, što pomaže da rakija duže ostane hladna.

Čokanj je najčešće izrađen od stakla, ali može biti i od keramike ili metala. Ima kratak, cilindrični oblik sa ravnim dnom, što omogućava lako držanje i stabilnost. Zapremina varira, ali najčešće je između 20 i 50 ml.

Reč čokanj potiče od turske reči ,,cokal“, što je bila posuda za služenje vode ili drugih pića. Danas se umesto izraza čokanj sreću i izrazi čokanjčić, unuče, fićok ili fraklić.

Koreni korišćenja čokanja sežu daleko u prošlost, a rakija je oduvek imala važnu ulogu u životima ljudi na Balkanu. Pijenje rakije iz čokanja je duboko ukorenjeno u tradiciji i običajima, prenosi se s generacije na generaciju, i ostaje simbol gostoprimstva i prijateljstva.

Pijenje rakije iz čokanja je često deo tradicionalnih rituala i običaja, kao što su slave, svadbe, i drugi porodični i društveni događaji. U mnogim delovima Balkana, pre nego što se rakija popije, domaćin često drži zdravicu, izražavajući dobre želje prisutnima.

Čokanj, ili čokanjčić je često popularan suvenir za turiste, jer predstavlja deo balkanske tradicije i kulture. Mnogi suveniri čokani su ukrašeni tradicionalnim motivima i gravurama, što ih čini i lepim dekorativnim predmetima.

Postoji pravilo u služenju rakije: nakon ispijanja, ko ne uspe da izgovori brzalicu ,,Čokanjčićem ćeš me, čokanjčićem ću te!“ njemu se više ne služi rakija.

Leave a comment