O časovnicima ili satovima

Sprava koja se razvija u svakoj tehnološkoj epohi, onako kako je čoveku na usluzi- časovnik ili sat. Ručni, zidni, stoni ili kakav god, sat nam uvek otkucava. Danas je digitalna sprava sa bazbroj mogućnosti. Ipak, mehanički sat nikada nije i neće nestati. Sprave koje čuvaju i troše naše vreme. Znate li kada su se javili prvi časovnici ili satovi?

Prvi mehanički satovi počeli su se razvijati u 14. veku. Jedan od najranijih pokušaja stvaranja mehaničkog sata datira iz perioda oko 1335. godine, kada je italijanski monah i inovator, Richard of Wallingford, konstruisao sat koji je pokazivao vreme i astrološke informacije.

Međutim, prvi prepoznatljiv sat sa časovnikom mehanizmom, kao što ga danas poznajemo, bio je „Nuremberg Egg“ (Nirnberško jaje), napravljen u Nemačkoj oko 1509. godine. Ovaj sat je imao jaje-obliku kućišta i pokretao ga je mehanički mehanizam koji koristi oscilacije i težinu za održavanje tačnog vremena.

Vremenom, razni majstori i inovatori doprinosili su razvoju satova, uvodeći različite mehanizme poput penduluma, opruge za zatezanje i preciznijih satnih mehanizama. Razvoj tačnijih satova doprineo je navigaciji, astronomiji i drugim oblastima.

Sredinom 19. veka, sa razvojem industrijske revolucije, proizvodnja satova postala je masovna, a satovi su postali dostupniji širem stanovništvu. Odatle pa nadalje, tehnološki napredak i inovacije nastavili su transformisati svet satova, uključujući usavršavanje tačnosti, dodavanje raznih funkcija, i evoluciju stila i dizajna.

Leave a comment