Slavski kolač

Slavski kolač je centralni deo obeležavanja krsne slave, pravoslavnog hrišćanskog običaja koji se prenosi sa kolena na koleno. On simbolizuje Hrista, „hleb života“, i zajedništvo porodice sa Bogom. Mesi se kao znak zahvalnosti i poštovanja prema svetitelju zaštitniku porodice. Slavski kolač se blagosilja u crkvi ili tokom slavske molitve kod kuće, a zatim se preliva vinom, što simbolizuje krv Hristovu, i lomi se sa ukućanima i gostima kao znak ljubavi i jedinstva. Ceremonija nošenja slavskog kolača na crkveni obred može biti olakšana, a i ulepšana pletenom korpom za slavski kolač. Pletena korpa za slavski kolač izrađena je tradicionalnim zanatom, na taj način daje potponi doživljaj slavskim obredima.

Recept za pripremu slavskog kolača može se delimično razlikovati od podneblja do podneblja, ali je osnova gotovo svuda jednaka. Predstavićemo jedan vid recepta slavskog kolača, možda će nekom biti od pomoći.

Tradicionalni recept za slavski kolač

Sastojci:

Za testo-

    • 1 kg brašna (tip 400 ili 500)
    • 1 kocka svežeg kvasca (40 g)
    • 1 kašičica šećera
    • 1 kašika soli
    • 2 dl tople vode
    • 2 dl toplog mleka (ili još vode za posnu varijantu)
    • 1 dl ulja
    • 1 jaje (za mrsnu varijantu)

Za ukrase- deo testa bez ulja (ili sa dodatkom malo brašna da bude tvrđe), malo brašna za posipanje;

Za premazivanje- umućeno jaje (za mrsnu verziju) ili voda pomešana s malo ulja (za posnu verziju).

Priprema:

  1. Priprema kvasca:
    U malu činiju sipati toplu vodu, dodati šećer i izmrviti kvasac. Ostaviti da nadođe (oko 10 minuta).
  2. Pravljenje testa:
    U veću činiju prosejati brašno, dodati so, ulje, nadošli kvasac, toplo mleko i vodu. Zamesiti mekano, elastično testo. Ako je potrebno, dodati još malo brašna ili tečnosti da bi se dobila prava konzistencija.
  3. Prva fermentacija:
    Pokriti testo krpom i ostaviti na toplom mestu da udvostruči volumen (oko 1 sat).
  4. Formiranje kolača:
    Veći deo testa oblikovati u kuglu i staviti u podmazan kalup ili pleh. Ostaviti deo testa sa strane za pravljenje ukrasa (krst, pletenice, grozdovi, cvetići).
  5. Dodavanje ukrasa:
    Urese pažljivo staviti na kolač. Lagano pritisnuti da se ne odvoje prilikom pečenja. Možete koristiti čačkalicu da pričvrstite deblje ukrase.
  6. Druga fermentacija:
    Ostaviti kolač da nadođe još 30 minuta.
  7. Pečenje:
    Premazati kolač umućenim jajetom (ili uljem i vodom za posnu verziju). Peći u unapred zagrejanoj rerni na 180°C oko 45-50 minuta. Ako previše rumeni, prekriti papirom za pečenje ili folijom.
  8. Posle pečenja:
    Ostaviti da se ohladi na sobnoj temperaturi.

Slavski kolač se često ukrašava simbolima poput krsta, grožđa (simbol vina), klasja pšenice (simbol hleba) i cveća (život i plodnost).

Kolač se može odneti u crkvu na osvećenje ili se osvećuje kod kuće uz sveću, vino i žito.

 

Leave a comment